Kad vasara ir beigusies, un svaigie zaļumi līdz ar to, mums ir nepieciešams dārzs uz palodzes

Svaigi garšaugi uz galda ir svarīgu mikroelementu avots, un nemaz nerunājot par koriandra vai bazilika aromatizēto ēdienu garšu. Taču vasarā dārzā var izaudzēt jebkuru kultūru, bet ziemā nākas iztikt ar veikalā pirktiem garšaugiem, kas ne vienmēr ir vislabākās kvalitātes.

Pēdējos gados ir kļuvis modē izveidot mikro dārzu tieši dzīvoklī. Piekritīsiet, ka ir patīkami novākt ražu ziemas vakarā un pagatavot vasaras salātus. Un tas viss, neizejot no mājām. Un vitamīnu satura ziņā “pilsētas” augi pārspēj savus dārzeņu dārza kolēģus, jo ir iegūti ziemā.

Vilinoši? Tad, lai saprastu, kas jums nepieciešams, lai audzētu zaļumus mājās.

Sēklas. Izvēlieties šķirnes, kas paredzētas audzēšanai podos. Parasti šo informāciju var atrast uz iepakojuma.

Augsne. Zeme no ielas nav piemērota stādīšanai mājās – tajā var dzīvot mikroorganismi un infekcijas, kas var sabojāt ražu. Labāk ir pirkt augsni specializētā veikalā. Katrai kultūrai izvēlieties piemērotu augsni, tad raža būs bagātāka.

Podi. Tagad tirgū ir pieejami īpaši trauki mikrozaļumiem, taču var izmantot arī puķu podus. Viss ir atkarīgs no jūsu vajadzībām un interjera dizaina.

Apgaismojums. Pat ja jūsu “dārzs” atradīsies pie loga, augiem noderēs papildu gaisma. Vislabākais veids, kā to izdarīt, ir izmantot īpašas fitolampas. Ja esat redzējuši rozā gaismu no kaimiņa loga – tās ir šīs fitolampas. Šādas lampas veicina sakņu sistēmas attīstību, aktivizē auga aizsargīpašības un neapdedzina dzinumus.

Inventārs. Jums būs nepieciešama arī lāpstiņa un grābeklis augsnes uzirdināšanai vai zaļumu pārstādīšanai. Laistīšanai vislabāk izmantot nelielu lejkannu, lai vienmērīgi apūdeņotu augsni. Ja bieži neatrodaties mājās, varat iegādāties automātisko laistīšanas sistēmu. Izsmalcinātiem dārzkopjiem ir pieejama audzēšanas kaste. Tā ir īpaša kaste, kurā jūsu stādi augs kā raugs. Tas ir īpaši svarīgi ziemā, kad vēlaties, piemēram, svaigus lociņus.

Daži padomi:

Ievērojiet temperatūras režīmu. Pirmajā nedēļā pēc sēklu iestādīšanas par optimālu uzskata 20-22 grādu siltumu. Pārējos ciklos temperatūra nedrīkst pārsniegt 25 grādus. Ieteicams novietot pietiekamā attālumā no radiatora, lai izvairītos no augu pāržūšanas.

Laistiet zaļumus ar ūdeni, kas traukā ir nostāvējuši vismaz 48 stundas. Laistīšanas temperatūra ir istabas temperatūra. Ir svarīgi telpā radīt nedaudz mitru atmosfēru. Var iegādāties mitrinātāju vai uz radiatora novietot trauku ar ūdeni.

Lasi vēl: Dienas prognoze 24. oktobrim iesaka palutināt sevi un savus mīļos

Lielākā daļa augu ir prasīgi pret gaismu. Vislabāk dārzeņus audzēt uz palodzēm dienvidu un dienvidaustrumu pusē. Logu īpašniekiem uz ziemeļiem un ziemeļrietumiem vajadzētu pievienot mākslīgo apgaismojumu, piemēram, fitolumpu.

Gaismu mīlošākie augi ir gurķi, tomāti, paprikas. Salāti un spināti tiek uzskatīti par mazāk prasīgiem. Pētersīļiem, selerijām un sīpoliem nav nepieciešama saules starojums. Nenovietojiet  šo mājas dārzu blakus istabas augiem. Dārzeņos un zaļumos bieži vien mīt mikroskopiski kukaiņi, kurus ir grūti noņemt un kuri var kaitēt ziediem.

Leave a Comment